سرپرست موسسه علوم تحقیقات باغبانی منصوب شد
سرپرست موسسه علوم تحقیقات باغبانی منصوب شد

در حکمی از سوی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر شکراله حاجی وند به عنوان سرپرست موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور منصوب شد.

به گزارش ایلمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کاظم خاوازی در مراسم تودیع و معارفه رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی که با حضور معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در سالن اندیشه سازمان برگزار شد، با قدردانی از تلاش های صورت گرفته در این موسسه، گفت: لازم است اکنون با بهره مندی از پتانسیل های بخش اجرا، جهت گیری برنامه های موسسه تحقیقات علوم باغبانی به سمت و سوی تقویت عملکرد سوق یابد.
وی همچنین ادامه داد: باید زمینه برای حضور محققان و اعضای هیات علمی در کنار تولیدکنندگان بخش و ارائه راهکار توسط آنان بیش از پیش فراهم شود.
رئیس سازمان تات با اشاره به شایستگی های مدیریتی دکتر داراب حسنی در زمان برعهده داشتن مسئولیت موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور، وی را شخصیت شناخته شده با توانمندی های محرز علمی در زمینه علوم باغبانی کشور نام برد که با تلاش و پیگیری فراوان در پایه گذاری ساختار این موسسه، کارنامه پرافتخاری از خود به یادگار گذاشته است.
خاوازی با اشاره به توانمندی های دکتر حاجی وند و تجارب ارزشمند مدیریتی ایشان در زمان بر عهده داشتن مسئولیت اداره کل امور میوه های سردسیری و خشک ابراز امیدواری کرد؛ سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بتواند با همکاری معاونت باغبانی انتظارات بخش اجرا را در زمینه تولیدات باغبانی برآورده سازد.
در این مراسم، معاون وزیر در امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با ابراز خرسندی از تصمیم سازمان تحقیقات کشاورزی درباره شکل گیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی در سال ۹۳، این اقدام را در حل موضوعات خسارت زای اقتصادی در تولید محصولات باغی کشور حائز اهمیت دانست.
مهندس طهماسبی با تاکید بر این که ضرورت دارد همکاران موسسه تحقیقات باغبانی در استفاده از این ظرفیت قانونی برای تحول بخشی به تحقیقات باغبانی بهره مند شوند.
وی، تقویت نیروی انسانی جوان و باانگیزه در این موسسه را به ویژه در پشتیبانی علمی از محصولاتی مانند زعفران، زرشک عناب و گیاهان دارویی نیازمند توجه بیشتر دانست.
معاون وزیر در امور باغبانی با  اشاره به اهمیت سرشاخه کاری گردو برای رفع معضل سرمازدگی باغات گردو که سالانه تا ۹۰ درصد به محصول یک باغدار ضرر وارد می کرد از تلاش های دکتر داراب حسنی در اجرای این برنامه در زمان بر عهده داشتن مسئولیت این موسسه تشکر و قدردانی کرد.
وی دستاوردهای تحقیقاتی موسسه تحقیقات علوم باغبانی را به منزله هدیه ای از سوی تحقیقات به بخش اجرا توصیف کرد و اجرای برنامه مطالعاتی در نوار غربی کشور و ابتکار عمل در انتخاب هدفمند موضوع را شایسته تقدیر دانست.
طهماسبی تغییر در رویکرد تحقیقات باغبانی و فرهنگ سازی در زمینه پژوهش های کاربردی را از جمله خدمات شایسته مدیریتی دکتر حسنی در سمت ریاست پیشین این موسسه برشمرد و ابراز امیدواری کرد ظرفیت های بی نظیر و بی بدیل باغبانی کشور به ویژه در زمینه اشتغال و راه اندازی کسب و کارهای جدید بتواند در سایه مشارکت دوسویه بیش از پیش شکوفا شود.
وی با تبریک به دکتر حاجی وند در سمت سرپرست موسسه تحقیقات علوم باغبانی  از تلاش های ایشان در زمان بر عهده داشتن مسئولیت اداره کل امور میوه های سردسیری و خشک قدردانی کرد.
در ادامه این مراسم، رییس سابق موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور با اشاره به اقدام های انجام شده در دوران برعهده داشتن مسئولیت این موسسه تحقیقاتی، گزارشی اجمالی از چگونگی شکل گیری این موسسه و فرآیندهای اجرایی آن بیان داشت.
دکتر داراب حسنی با اشاره به جایگاه تولیدات باغبانی ایران که در ۲۵ محصول باغبانی رتبه ۱ تا ۱۰ تولیدات جهانی را داراست، اهمیت ادغام موسسات تک محصولی و ایجاد یک موسسه مستقل ویژه تحقیقات علوم باغبانی را در رونق تولیدات این بخش یادآور شد.
وی تصویب تشکیلات اجمالی موسسه تحقیقات علوم باغبانی و ساختار آن را مربوط به سال ۹۴ دانست و  به ارائه گزارشی از اقدام های انجام شده برای اخذ ردیف مستقل این موسسه از سازمان برنامه و بودجه پرداخت.
حسنی همچنین از نهایی شدن ساختار موسسه در دی ماه سال ۹۷ خبر داد و اعلام داشت: هیأت امنای مستقل این موسسه در حال شکل گیری است و به زودی آغاز به کار می کند.
وی از  فعالیت ۳ گروه ژنتیک و به نژادی پژوهشکده ها، فناوری و مدیریت تولید، فیزیولوژی پس از برداشت در ذیل ساختار این موسسه خبر داد و وظایف این گروه ها را در بررسی و تایید برنامه های اختصاصی هر یک از پژوهشکده ها در این گروه ها شرح داد.
این مسوول با اشاره به سایر اقدام های انجام شده از بدو شکل گیری این موسسه تاکنون، به نژادی و تولید ارقام جدید را به عنوان برنامه کلیدی موسسه تحقیقات علوم باغبانی برشمرد.
به گفته وی این موسسه ارقام جدید باغی متعددی را به باغداران معرفی کرده  است که این تعداد تنها در سال گذشته بالغ بر ۱۳ رقم جدید باغی بوده است و پیش بینی می شود در سال جاری ۱۴ رقم جدید باغی برای بهره برداری به عرصه تولید معرفی شود.
وارد کردن ارقام جدید از جمله بلوبری، تمشک و آناناس را از دیگر اقدام های این موسسه در راستای عمل به انتظارات بخش اجرا  بوده است که دکتر حسنی در سخنان خود بدان اشاره داشت.
حسنی همچنین تولید هسته های اولیه سالم، سرشاخه کاری گردو  و توسعه باغات در اراضی شیبدار را از دیگر توفیقات این موسسه طی سال های اخیر دانست و ابراز امیدواری کرد برنامه های محصولی پژوهشکده های تحقیقاتی در مشارکت با دفاتر معاونت علوم باغبانی وزارت جهادکشاورزی بتوانند اولویت های مهم محصولات باغی را در مساله یابی و ارائه راهکار پوشش دهند.
سرپرست جدید موسسه تحقیقات علوم باغبانی در این مراسم، از تلاش های دکتر حسنی در ایام بر عهده داشتن مسئولیت این موسسه  تشکر و قدردانی و خاطرنشان کرد: این موسسه اجرای برنامه های تدوین شده از جمله برنامه استراتژیک را با قوت دنبال خواهد کرد. دکتر شکراله حاجی وند با  اشاره به اهمیت پژوهشکده های موسسه تحقیقات علوم باغبانی و سهم آنها در تامین بخش عمده ای از تولیدات باغی کشور، ابراز امیدواری کرد با همکاری سایر موسسه های تحقیقاتی و توجه به نیروی انسانی به عنوان دارایی های ارزشمند یک مجموعه، شاهد پویایی بیشتر در تحقیقات باغبانی کشور باشیم.
گفتنی است؛ در این مراسم، از خدمات دکتر حسنی با اعطای لوح یادبود تقدیر و حکم انتصاب دکتر شکراله حاجی وند به عنوان سرپرست موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور به وی ابلاغ شد.
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی